AKTUALNOŚCI | Fargo Chronimy RoślinyFargo Chronimy Rośliny


Wspólna Polityka Rolna – Zmiany

Zazielenienie Wspólnej Polityki Rolnej

zazielenienie

 

Zmiana przepisów dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników.
Środki przeznaczone na zazielenienie stanowić będą 30% PB, czyli ok. 74 euro na hektar.

 

Obowiązkowe praktyki zazielenienia składają się z trzech części:

  1. dywersyfikacja upraw
  2. utrzymywanie trwałych użytków zielonych
  3. utrzymywanie obszarów proekologicznych

 

Zwolnieni z obowiązków zazielenienia zostają rolnicy uczestniczący w systemie dla małych gospodarstw oraz gospodarstwa ekologiczne.

 

Dywersyfikacja upraw realizowana jest poprzez dwustopniowy system:

  • Gospodarstwa posiadające od 10 do 30 hektarów gruntów ornych (GO) zobowiązane są do prowadzenia przynajmniej dwóch różnych upraw, w tym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych gospodarstwa.
  • Rolnicy posiadający więcej niż 30 ha muszą zaplanować 3 uprawy w tym uprawa główna nie więcej niż 75% GO, a dwie uprawy główne razem nie mogą pokrywać więcej niż 95% GO.
  • Gospodarstwa o łącznej powierzchni gruntów ornych nieprzekraczających 10 ha zostają zwolnione z obowiązku dywersyfikacji upraw.

 

Utrzymanie TUZ, czyli trwałych użytków zielonych dzieli się na dwa elementy:

  • Pierwszy to obowiązek kontroli utrzymania TUZ na poziomie kraju – wskaźnik udziału TUZ w powierzchni gruntów rolnych nie może zmniejszyć się o 5% w stosunku do wskaźnika referencyjnego.
  • Drugi to obowiązek utrzymania TUZ na poziomie gospodarstwa w odniesieniu do wyznaczonych przez państwo członkowskie TUZ cennych przyrodniczo położonych na obszarach Natura 2000.

 

Utrzymania obszarów proekologicznych

Obowiązek ten dotyczy gospodarstw posiadających ponad 15 ha gruntów ornych. Rolnik będzie zobowiązany posiadać obszary EFA na powierzchni odpowiadającej powierzchni co najmniej 5% gruntów ornych, które rolnik zdeklarował.

 

W związku z powyższymi zmianami rolnicy, którzy na całej powierzchni swoich gruntów ornych prowadzili jedną uprawę będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia i przystosować się do nowego prawa Europejskiego.

Ekologiczne nawożenie

Coraz większą popularnością cieszą się warzywa i owoce wyhodowane na naszych własnych ogródkach. Spora część osób huprawiająca własne warzywa szuka nawozów ekologicznych, by mieć pewność, że jego dzieci jedzą w 100% zdrowe produkty. Jest to trend który przyszedł do naszego kraju z zachodniej Europy gdzie produkty ogólnie nazywane jako Bio stanowią sporą część rynku. W odpowiedzi na Państwa potrzeby, w przyszłym sezonie będziemy oferować nową gamę naturalnych nawozów ekologicznych.Już teraz można kupić u nas organiczny nawóz Bioagenasol. Posiada on certyfikat umożliwiający stosowanie w uprawach ekologicznych, dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji zdrowych i wysoko jakościowych warzyw i owoców.

bio_agenasol

 

 

 

 

 

.

AKTUALNOŚCI

Idąc z duchem czasu, będziemy utrzymywać z Państwem kontakt poprzez portal społecznościowy Facebook.com. Zachęcamy serdecznie do polubienia naszego profilu, sprawdzania aktualności i aktywnego uczestnictwa na naszej nowej stronie.

 

 

Polub Fargo na Facebook'u!